serce Afryki

W 1861 roku, niemiecki oficer Baron Carl Claus von der Decken i młody brytyjski geolog Richard Thornton, podjęli pierwszą próbę zdobycia Kilimandżaro. Jednak dotarli tylko na wysokość 2500 m n.p.m. W 1862 Baron Carl Claus wraz z Otto Kestenem, podjęli się drugiej próby zdobycia szczytu. Wspinaczka znów zakończyła się niepowodzeniem, lecz tym razem na wysokości 4280m n.p.m.

W 1887 roku profesor geologii Hans Mayer, poczas swojej pierwszej próby zdobycia szczytu, dotarł pod szczyt Kibo. Jednak był zmuszony zawrócić ze względu na brak potrzebnego wyposarzenia aby poradzić sobie ze śniegiem i lodem pokrywającym szczyt Kibo. Nastepnego roku Mayer zaplanował drógą wspinaczkę, tym razem z kartografem Oscarem Baumannem. Niestety wyprawa zakończyła się niepowodzeniem z powodu Powstania Busziri, które miało miejsce na wschodnim wybrzeżu Afryki. Mayer i Baumann zostali wzięci do niewoli i uciekli jedynie dzięki zapłaconemu za nich okupowi.

Dwa lat później, Mayer powrócił na Kilimandżaro wraz z okrytym sławą austriackim wspinaczem Ludwigiem Purtschellerem i podjął się trzeciej próby zdobycia szczytu Kibo. W skład trzeciej wyprawy wchodziło dwóch wodzów lokalnego plemienia, dziewięciu tragarzy, kucharz i doświadczony przewodnik. Sukces trzeciej wyprawy, która zaczęła się pieszo z Mombasy, była oparty na zakładaniu po drodze wielu obozów z zapasami, aby w razie niepowodzenia nie musieć schodzić w dół góry. 6 października 1889 roku zdobyli szczyt i jako pierwsi odkryli, że Kibo posiada krater, który w tym czasie był pokryty lodem. Podczas schodzenia ze szczytu, Mayer i Purtscheller spróbowali zdobyć bardziej wymagający technicznie szczyt Mawenzi, jednak dotarli tylko na jego drugorzędny szczyt znajdujący się na wysokość 5096 m n.p.m. W późniejszych latach nazwano go Szczytem Kluta.

Szczyt Kibo został zdobyty poraz kolejny dopiero 20 lat później, przez inspektora M. Lange’a (1909). Szczyt Mawenzi zdobyto dopiero 29 lipca 1912 roku, dokonał tego niemiecki wspinacz Edward Oehler i Fritz Klute, który ochrzcił go Szczytem Hansa Mayera, z szacunku do jego pierwszej w historii próby zdobycia szczytu.