Kilimandżaro – jest najwyższą górą Afryki, składającą się z trzech szczytów pozostałych po wygasłych wulkanach. Aktywność najwyższego szczytu Kibo zanotowano około 200 lat temu. W 1910 roku Antoni Jakubski został pierwszym Polakiem w historii który zdobył Kilimandżaro.
Kilimandżaro jest najwyższą afrykańską górą położoną w tanzańskim Parku Narodowym Kilimandżaro, na granicy z Kenią. W jej skład wchodzą trzy wulkaniczne szczyty z których Mawenzi i Shira są wygasłe, podczas gdy Kibo jest uśpiony po dziś dzień. Ostatnią akywność Kibo zanotowano około 200 lat temu. Pomimo uśpienia, w kraterze Kibo wciąż tworzą się gazy. Według naukowców magma znajduje się 400 metrów w głębi krateru.
Kibo – 5895 m n.p.m.
Mawenzi – 5150 m n.p.m.
Shira – 3940 m n.p.m.
Nie wiadomo do końca skąd wzięła się nazwa Kilimanjaro, jednak istnieje kilka teorii. Najbardziej znana pochodzi z 1860 roku, kiedy to europejscy odkrywcy poznali nazwę w języku suahili, w którym Kilima znaczy małe wzgórze, a Njaro oznaczało rzecz białą bądź lśniącą. Naukowców zastanawiało dlaczego w nazwie nie pojawiło się suahilijskie słowo Mlima, które oznacza górę. Nazwa Kilimanjaro była zapewne lokalnym ironicznym żartem, co do wielkości góry.
Alternatywna teoria pochodzi z 10 listopada 1848 roku, kiedy to niemiecki misjonarz Rebmann napisał w swoim dzienniku: „Tego poranka dostrzegliśmy góry Jagga, wyraźniej niż kiedykolwiek”. Jagga było europejską wymową Chagga. Kilimandżaro mogło być również europejską wymowa Chagga czyli „Kile-lema-irho”, znaczącego w wolnym tłumaczeniu ” Poleglismy podczas wspinaczki”, ” Nie daliśmy rady zdobyć góry”. Było to słowo pochodzące z afrykańskich języków plemiennych takich jak na przykład Kiuru, Kioldimoshi i Kirambo.